Walczymy o rozwój rolnictwa ekologicznego

Walczymy o rozwój rolnictwa ekologicznego

Dziś na Komisji Rolnictwa wznowiliśmy prace nad rządowym projektem ustawy o rolnictwie ekologicznym. Mimo dwóch tygodni przerwy Ministerstwo Rolnictwa nie podjęło żadnych rozmów ze stroną społeczną i postanowiło twardo bronić wadliwego projektu, stanowiącego klasyczny przykład "bubla prawnego".

Mimo jasnych głosów ze strony licznie zebranych przedstawicielek i przedstawicieli sektora rolnictwa ekologicznego, że projekt ten doprowadzi do zahamowania rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce, PiS odrzucał kolejne poprawki przygotowane przez nas wspólnie z Koalicją Żywa Ziemia. Chodzi m.in. o kwestie egzaminów dla inspektorów rolnictwa ekologicznego, wiążących wytycznych i poleceń organów administracji niezgodnych z Konstytucją RP czy przeprowadzanie kontroli u producenta w okresie 5 lat od zakończenia działalności!

Jutro w czasie drugiego czytania po raz kolejny złożymy najważniejsze poprawki, które dadzą szansę rolnictwu ekologicznemu w Polsce na tak potrzebny rozwój! Będziemy je składać również w Senacie wspólnie z senatorkami i senatorami demokratycznej większości. Nie poddajemy się!

Nasza praca nad dobrym prawem dla rolnictwa ekologicznego w Polsce dalej trwa