Jaka ustawa o ochronie klimatu dla Polski?

Jaka ustawa o ochronie klimatu dla Polski?

Dziś na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Środowiska, Energii i Klimatu, którego jestem przewodniczącą, odbyła się debata polityczna wokół projektu ustawy o ochronie klimatu w Polsce przygotowanego przez Fundację ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi i Koalicję Klimatyczną.

W debacie prowadzonej przez Joannę Sawicką z Polityki Insight wzięli udział polityczki i politycy demokratycznej opozycji oraz licznie zebrani na sali przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych. Debata była bardzo żywa, dotycząca zarówno kwestii, jak przekonać do projektu ustawy społeczeństwo, jak i podkreślających potrzebę ambitnych działań na rzecz ochrony klimatu.

Sama na dzisiejszej debacie byłam w podwójnej roli jako polityczka, ale i aktywistka ekologiczna, którą byłam zanim zostałam posłanką. Dlatego moja opinia jest taka, że „im później, tym gorzej”. Jeśli dziś nie będziemy mieli ramowej, a jednocześnie kompleksowej ustawy o ochronie klimatu, to szok dla społeczeństwa związany z kryzysem klimatycznym, który wymusi bardzo radykalne zmiany, będzie gigantyczny i o wiele bardziej bolesny niż sprawiedliwa transformacja rozpoczęta tu i teraz.

Bardzo dziękuję wszystkim za obecność i wartościowy wkład w dyskusję. Bardzo dziękuję również Zuzannie Rudzińskiej-Bluszcz, szefowej polskiego Biura ClientEarth Prawnicy dla Ziemi za propozycję zorganizowania dzisiejszej debaty w ramach Tygodnia Klimatycznego.

Osobiście mam nadzieję, że przedstawiony dziś projekt, będzie jednym z pierwszych, które zostaną uchwalone przez Sejm w ciągu pierwszych 100 dni po jesiennych wyborach. Dopilnuję tego!

Poznaj główne założenia projektu ustawy o ochronie klimatu

Zapisz się na mój newsletter!

Chcesz wiedzieć, czym się zajmuję, bez codziennego zaglądania na moją stronę? Zasubskrybuj mój newsletter.