Wywiążmy się z naszej obietnicy o bezpiecznej, legalnej i darmowej aborcji bez kompromisów!

Wywiążmy się z naszej obietnicy o bezpiecznej, legalnej i darmowej aborcji bez kompromisów!

10. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk nr 176). 11. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży (druk nr 177). 12. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk nr 223). 13. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie (druk nr 224).

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Koleżanki, które od lat walczycie o prawa kobiet, o aborcję! Dzisiejsza debata o liberalizacji prawa do aborcji jest historyczna. Jest historyczna, dlatego że poparcie dla legalnej aborcji sięga 65-70%. Jest historyczna, dlatego że strajki kobiet był jednymi z najliczniejszych i najdłużej trwających demonstracji w Polsce. Jest historyczna, bo kobiety jasno w ostatnich latach pokazały, że chcą decydować o swoim zdrowiu i o swoim życiu.

Szanowni Koledzy! Szanowne Koleżanki! To właśnie kobiety i to historia rozliczą nas jako posłów i posłanki z tego, jak będziemy głosować nad tymi czterema projektami. Dlatego dzisiaj nie powinniśmy rozmawiać o naszych prywatnych opiniach, o światopoglądzie. Wszyscy musimy te kwestie zostawić na boku, bo to, o czym ma być dzisiaj debata, o czym ma być rozmowa, to jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych przyjaciółek, naszych córek, naszych sióstr, naszych koleżanek, kuzynek, ich rodzin i ich znajomych, wszystkich kobiet w Polsce. Dlatego ta debata musi być oparta na faktach. Przedstawię trzy takie fakty.

Po pierwsze, legalna aborcja jest bezpieczna. Co więcej, aborcja farmakologiczna może być do 12. tygodnia zrobiona przez kobietę w domu i nie wymaga dodatkowej opieki zdrowotnej.

Po drugie, zakaz aborcji i kryminalizacja aborcji nie powodują, że aborcji nie ma. One tylko powodują, że aborcja nie jest bezpieczna, bo jest wykonywana w nieodpowiednich warunkach przez osoby bez odpowiednich kompetencji. Zakaz aborcji tak naprawdę stawia w tragicznej sytuacji kobiety, które doświadczają przemocy, które są z mniejszych miejscowości, z obszarów wiejskich, które są mniej zamożne, bo ich nie stać, żeby pojechać za granicę czy kupić leki aborcyjne. Niezależnie od obowiązującego prawa aborcja była, jest i będzie i to się nie zmieni. Co roku 1/3 wszystkich ciąż kończy się aborcją i to jest nasza odpowiedzialność jako parlamentarzystek i parlamentarzystów, by aborcja była legalna i bezpieczna, byśmy dbały o zdrowie i życie kobiet.

Po trzecie, restrykcyjne prawo aborcyjne wywołuje efekt mrożący. Lekarze boją się dokonywać aborcji, boją się wykonywać badania prenatalne i to właśnie zakaz aborcji jest zagrożeniem dla zdrowia kobiet. Jest też tym, co odbiera nam godność, a w niektórych sytuacjach odbiera i życie. Agata, Anna, Izabela, Martyna, Dorota. Nie zwrócimy im życia, ale możemy sprawić, żeby nie umierały kolejne kobiety.

Wysoka Izbo! Koleżanki i Koledzy z Koalicji 15 października! Dzisiaj możemy sprawić, by kobiety odzyskały wolność i bezpieczeństwo, by odzyskały godność i normalność, której nie miały przez ostatnie 30 lat i których jasno i słusznie się domagają. Nie zmarnujmy tej szansy. Nie zmarnujmy zaufania kobiet, które oddały na nas głos, które właśnie nam zaufały 15 października. Wywiążmy się z naszego obowiązku, by zapewnić dostęp do bezpiecznej, legalnej i darmowej aborcji bez kompromisów. To jest nasza powinność. (Oklaski)