Rzecznika Praw Dziecka wyręczają w pracy młodzi ludzie!

Rzecznika Praw Dziecka wyręczają w pracy młodzi ludzie!

Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka w 2020 roku oraz uwagi o stanie przestrzegania praw dziecka w Polsce (druk nr 1104) wraz ze stanowiskiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druk nr 1251).

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Rzeczniku! Moi przedmówcy słusznie zauważyli, że jest bardzo duży problem, jeśli chodzi o opiekę psychologiczną i psychiatryczną dla dzieci i młodzieży. Pan napisał list do ministra, ale co pan zrobił poza tym? Bo ten problem nasila się wraz z pandemią. On sprawia, że Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby samobójstw osób nieletnich. Problem jest szczególnie widoczny wśród młodych osób LGBT+. Aż 69% z nich ma myśli samobójcze, a pana w pracy muszą wyręczać młodzi ludzie, jak ci ze stowarzyszenia Ostra Zieleń, młodzi zieloni, którzy wspierają osoby LGBT+ akcją ˝Płomień nadziei˝, jak Fundacja na rzecz Praw Ucznia, która zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, by obowiązkowo był psycholog w szkołach.

Jakie konkretne działania pan podjął (Dzwonek) w zakresie pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji wobec młodzieży LGBT+? I w końcu ostatnie pytanie: Czy zamierza pan zareagować na haniebne słowa ministra Czarnka, w których nazwał on osoby LGBT+ nienormalnymi? (Oklaski)