Problem z nakładającymi się terminami wyborów spowodował PiS

Problem z nakładającymi się terminami wyborów spowodował PiS

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego do dnia 30 kwietnia 2024 r. oraz o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy (druk nr 2612).

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! To musi wybrzmieć: ten problem z nakładającymi się terminami wyborów spowodował PiS. To PiS przedłużył kadencję samorządów o 5 lat. Zrobiliście to podstępnie, manipulując i zostawiając sobie furtkę - jak są słabe sondaże, to przesuwacie termin wyborów. Co więcej, PiS nawet nie potrafi rozwiązać tego problemu, ale po prostu przesuwa to o pół roku. Poseł Hreniak, który przedstawiał projekt, słowem się nie zająknął o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska nie ma już dla was znaczenia?

(Poseł Paweł Hreniak: Mówiłem.)

Zauważmy, że ten projekt sprawi, że kampania samorządowa i kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego będą ze sobą kolidować. Tak się będzie działo co 5 lat. Czy wy naprawdę chcecie tego typu rozwiązań? Czy wy naprawdę nie macie (Dzwonek) w swoim obozie jednej kompetentnej osoby, która potrafi przygotować dobry projekt? (Oklaski)

(Poseł Sławomir Nitras: Nie mają.)