Małgorzata Tracz

Małgorzata Tracz

Jestem posłanką Koalicji Obywatelskiej na Sejm IX i X kadencji z Wrocławia. W Parlamencie pracuję w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw Ochrony Zwierząt. Od maja 2015 roku do stycznia 2022 roku byłam współprzewodniczącą Partii Zieloni. Od czerwca 2022 roku do grudnia 2025 roku byłam członkinią Komitetu Europejskiej Partii Zielonych.

Urodziłam się w Bolesławcu. Do Wrocławia przyjechałam studiować i pokochałam to miasto. Ukończyłam polonistykę i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez kilka lat pracowałam w dużej międzynarodowej korporacji, organizowałam szkolenia, prowadziłam zajęcia na Uniwersytecie. Mieszkam we Wrocławiu z partnerem Mariuszem, który ma dwie dorosłe córki. 

Od lat działam w organizacjach pozarządowych. Na rzecz ochrony bioróżnorodności i przyrody we wrocławskim Stowarzyszeniu Ekologicznym EKO-UNIA. Dla praw kobiet w Dolnośląskim Stowarzyszeniu Kongres Kobiet. Biorę aktywny udział w działaniach opozycji demokratycznej, sprzeciwiając się łamaniu praworządności. 

13 października 2019 r. zostałam po raz pierwszy wybrana posłanką na Sejmu RP IX kadencji. Zaufało mi wtedy 28 676 osób z Wrocławia oraz powiatów górowskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego. 

IX kadencja Sejmu RP to złożenie 3 projektów ustaw, opracowanych razem z ekspertami i ekspertkami ze strony społecznej, to ponad 100 interwencji poselskich w sprawach lokalnych, 121 wystąpień na posiedzeniach Sejmu, 449 interpelacji i 59 zapytań poselskich oraz 27 pytań w sprawach bieżących. 

Podsumowanie IX kadencji Sejmu RP
Co zrobiłam w Sejmie? Złożyłam 3 projekty ustaw, opracowanych razem z ekspertami i ekspertkami ze strony społecznej: ASF – ustawa naprawcza Razem z Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot, Koalicją Niech Żyją oraz mec. Karoliną Kuszlewicz przygotowałam projekt ustawy, który miał cofnąć tragiczne dla…

W latach 2020–2021 byłam jedną z liderek programu European Young Leaders 2020 organizowanego przez think-tank Friends of Europe, a w marcu 2022 wzięłam udział w programie francuskiego rządu Future Leaders Invitation Programme. 

Jednym z moich priorytetów jest walka z kryzysem klimatycznym i degradacją środowiska naturalnego. Skutki zmian klimatu wpływają coraz drastyczniej na życie każdego z nas: susze, pożary, wzrost cen żywności itd. Dlatego tak istotne jest, by konstruktywną walkę z kryzysem klimatycznym rozpocząć już teraz! By postawić na energię ze źródeł odnawialnych, na ochronę przyrody. 

Kolejnymi dziedzinami, którymi zajmuję się w Sejmie i w działaniach z organizacjami pozarządowymi i ruchami społecznymi są prawa człowieka, polityka miejska, demokracja i praworządność, feministyczna polityka zagraniczna i prawa zwierząt. 

Tak jak w życiu, w polityce opieram się na fundamentalnych wartościach: godności człowieka, praworządności, demokracji i odpowiedzialności za środowisko naturalne, będące naszym domem. Moim marzeniem i celem jest Polska ekologiczna, demokratyczna i solidarna. 

15 października 2023 r. zostałam ponownie wybrana posłanką na Sejm RP X kadencji. Zaufało mi 17 693 osób z Wrocławia oraz powiatów górowskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego. Dziękuję! Codziennie razem z osobami z mojego biura poselskiego oraz asystentami i asystentkami społecznymi dokładamy starań, by Wam pomagać, walczyć o klimat, przyrodę, prawa człowieka i obywatela. 

W Sejmie RP X kadencji pracuję w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt oraz jestem przewodniczącą podkomisji stałej do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Jestem również przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro, Parlamentarnego Zespołu na rzecz zmian w specustawie o ASF, Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Drzew oraz współprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Renaturyzacji Odry

14 czerwca 2024 roku złożyłam poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt dotyczący wprowadzenia zakazu chowu i hodowli zwierząt na futro.

Projekt ustawy o zakazie hodowli zwierząt na futra już u Marszałka Sejmu!
Z całego serca dziękuje ponad 120 posłankom i posłom Zielonych, Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej, Polski 2050, Nowej Lewicy i Razem za podpisanie się pod projektem. Wielkie podziękowania dla Stowarzyszenia Otwarte Klatki, Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! i Mecenas Angeliki Kimbort za współpracę nad projektem. Tym razem się