Mieszkanie Plus chlewnia

Mieszkanie Plus chlewnia

Apelujmy do rządu, do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, by wrócić do pracy nad ustawą odległościową. 2 kilometry to minimum! Nie bójcie się agrobiznesu i stańcie po stronie mieszkańców wsi!

W Siedleminie w gminie Jarocin planowana jest budowa prawdopodobnie największej w Polsce przemysłowej chlewni na prawie 46 tysięcy świń. Obiekt miałby powstać nieopodal pierwszego w kraju osiedla wybudowanego w ramach programu Mieszkanie Plus. Mieszkańcy Siedlemina i okolic protestują.

Jest to kolejna historia lokalnej społeczności, której dotychczasowa jakość życia, majątek i zdrowie zostają narażone w wyniku ekspansji fermy przemysłowej. Ekspansji, która stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz zdrowia ludzi, bezpieczeństwa żywnościowego oraz dobrostanu zwierząt. Jest to kolejna historia, której dałoby się uniknąć, gdyby już dawno temu została uchwalona ustawa odległościowa.

Niestety rządowy projekt ustawy odległościowej jest jednym z przykładów, jak rząd Zjednoczonej Prawicy nie umie przeciwstawić się lobby agrobiznesu, a wręcz mu sprzyja. Rządowy projekt jeśli komuś pomoże - to właśnie agrobiznesowi w utrzymaniu status quo.

Zgodnie z rządowym projektem tak gigantyczna przemysłowa chlewnia, jaka ma powstać w Siedleminie, mogłaby powstać 500 metrów od najbliższych budynków! Gdyby prawdziwym i głównym celem ustawy było zmniejszenie uciążliwości, z jakimi przyjdzie się zmierzyć mieszkańcom wsi, to zaproponowane odległości wyniosłyby co najmniej 2-3 km pomiędzy fermami a miejscami zamieszkania.

Protesty przeciwko ekspansji ferm przemysłowych mają miejsce cały czas.  Jako posłanki i posłowie opozycji jesteśmy gotowi do merytorycznej i szybkiej pracy w Sejmie nad dobrym projektem ustawy odległościowej.

Dziś o tym wspólnie z Otwarte Klatki i STOP Fermom Przemysłowym, mieszkańcami i mieszkankami Siedlemina oraz posłami opozycji Hanna Gill-Piątek z Polska 2050, Krzysztof Śmiszek z Lewica, Daria Gosek-Popiołek z Razem oraz Piotr Borys z Platforma Obywatelska, mówiliśmy na konferencji prasowej pod Sejmem. Walka z ekspansją ferm przemysłowych dalej trwa!