Dziękuję za blisko 7 lat! Nie będę kandydować na kolejną kadencję na stanowisko Przewodniczącej Partii Zieloni

Dziękuję za blisko 7 lat! Nie będę kandydować na kolejną kadencję na stanowisko Przewodniczącej Partii Zieloni

Małgorzata Tracz, Przewodnicząca Partii Zieloni i Posłanka na Sejm RP, ogłosiła dziś swoją decyzję o nieubieganiu się o kolejną kadencję na stanowisku Przewodniczącej Partii Zieloni na styczniowym XV Kongresie Sprawozdawczo-Wyborczym. Po zakończeniu kadencji w połowie stycznia Małgorzata Tracz zapowiada skupienie się na pracy w Sejmie RP oraz na działaniach lokalnych we Wrocławiu i na Dolnym  Śląsku.

- Od blisko 7 lat jestem Przewodniczącą Partii Zieloni. Dla mnie to był ekscytujący i pełen osobistych wyrzeczeń czas, który zaowocował dla Zielonych. Jestem bardzo dumna z tego, co udało nam się wspólnie osiągnąć. Dziś jesteśmy partią parlamentarną z trójką posłów w Sejmie RP, blisko pięćdziesięcioma kołami w całym kraju oraz programem dla Polski i Europy odpowiadającym na najważniejsze wyzwania naszych czasów. Bardzo dziękuję wszystkim tym, z którymi miałam okazję współpracować przez te wszystkie lata za udzielone mi wsparcie i zaufanie - mówi Małgorzata Tracz.

Małgorzata Tracz jest Przewodniczącą Partii Zieloni od 31 maja 2015 roku. Była najmłodszą osobą wybraną na stanowisko Przewodniczącej Partii Zieloni oraz osobą najdłużej sprawującą to stanowisko w historii partii. Współprowadziła Partię Zieloni w 5 kampaniach wyborczych, a okres ten był czasem dynamicznego rozwoju organizacyjnego i politycznego Partii Zieloni w Polsce.

- Dziś po blisko 7 latach nadchodzi czas na zmiany dla mnie i dla Zielonych. Przez te blisko 7 lat do Partii Zieloni wstąpiło wiele osób, które zadbają o dalszy rozwój zielonych idei i umacnianie naszej roli na scenie politycznej. Osoby te jako nowe liderki i liderzy Zielonych będą miały na tyle doświadczenia, by przewodzić Partii, i równocześnie na tyle nowych pomysłów, by nie iść starymi ścieżkami. Ja zawsze, jako członkini Partii Zieloni, będę służyć wsparciem i radą oraz niezmiennie działać na rzecz rozwoju Zielonych - podkreśliła Małgorzata Tracz.

Małgorzata Tracz od 2019 roku jest Posłanką na Sejm RP z okręgu wyborczego nr 3 obejmującego Wrocław i sąsiednie powiaty. W Sejmie jest wiceprzewodniczącą klubu Koalicji Obywatelskiej, aktywną członkinią sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także członkinią licznych zespołów parlamentarnych. Jako Posłanka z Wrocławia i Dolnego Śląska bardzo często podejmuje lokalne tematy i interwencje, jak w sprawie kopalni Turów, wyburzenia zabytkowych basenów w kompleksie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu, planów zabudowy terenów dawnego Stalagu w Zgorzelcu oraz wspiera lokalne społeczności w walce z planowanymi budowami hodowli przemysłowych.

Małgorzata Tracz jest także aktywną uczestniczką lokalnej polityki we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Wspólnie z wrocławskim kołem Partii Zieloni, którego jest członkinią i byłą przewodniczącą, dwukrotnie startowała do Rady Miejskiej Wrocławia w wyborach samorządowych w 2014 i 2018 roku. W wyborach samorządowych w 2018 roku była również kandydatką Partii Zieloni na urząd Prezydenta Wrocławia.

- Po zakończeniu mojej kadencji w połowie stycznia 2022 roku chcę skupić się na pracy w Sejmie RP oraz na działaniach we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. W Sejmie dalej będę aktywna w dotychczas prowadzonych przeze mnie tematach związanych z prawami zwierząt, rolnictwem, sprawiedliwą transformacją i kryzysem klimatycznym. Jednocześnie będę chciała więcej czasu poświęcić na zajmowanie się lokalnymi tematami i interwencjami. Jako wrocławscy i dolnośląscy Zieloni widzimy, jak wiele zmian potrzebuje nasz region i jego stolica. Dlatego przygotowanie się do następnych wyborów parlamentarnych i samorządowych w 2023 roku w naszym mieście i województwie będzie jednym z wyzwań, z którymi będę chciała się zmierzyć w najbliższych dwóch latach - zakończyła Małgorzata Tracz, mówiąc o swoich politycznych planach.

XV Kongres Sprawozdawczo-Wyborczy Partii Zieloni odbędzie się w dniach 15 i 16 stycznia 2022 roku w Warszawie. Delegaci i delegatki wybiorą władze Partii Zieloni na nową 2-letnią kadencję. Kongres zaprezentuje również Zielony Plan Odbudowy - wspólny plan polskich oraz europejskich Zielonych na odbudowę Unii Europejskiej i Polski po pandemii.