Dotrzymujemy obietnic, czas na rentę wdowią

Dotrzymujemy obietnic, czas na rentę wdowią

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 32).

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowni Wnioskodawcy! Panie Ministry! System emerytalny w Polsce wymaga wielu zmian. W dyskusji na ten temat pojawia się kwestia emerytur pomostowych czy stażowych; o tych drugich będziemy debatować już jutro. Jednym z kluczowych zadań systemu emerytalnego jest zapewnienie godnego poziomu życia emerytom i emerytkom, czyli zapewnienie godnych emerytur. W ubiegłym roku waloryzację emerytur niestety zjadła inflacja. Przez 8 lat rząd PiS-u nie zadbał też o to, żeby wziąć się za reformę systemu emerytalnego. Zamiast tego łatał to dodatkami, czyli trzynastą i czternastą emeryturą. Nie tędy droga, bo potrzebujemy rozwiązań systemowych.

Takim rozwiązaniem systemowym jest właśnie renta wdowia. Ona objęłaby 1,5 mln osób w Polsce i tak naprawdę pomogłaby im utrzymać się finansowo po śmierci małżonka. Przyjęcie tego projektu to pierwszy krok ku naprawie systemu emerytalnego, krok bardzo ważny. Koalicja 15 października obiecała taką naprawę i tych obietnic dotrzymujemy. Bardzo wszystkich zachęcam do zagłosowania za tym dobrym i potrzebnym projektem. (Oklaski)