Czy minister Ziobro jako prokurator też będzie zaszczepiony?

Czy minister Ziobro jako prokurator też będzie zaszczepiony?

Pytania w sprawach bieżących. Pytanie nr 163 w sprawie Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 oraz organizacji poszczególnych etapów szczepień.

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W narodowym programie szczepień jako centralny cel strategiczny Polski wskazano osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa, który umożliwi zapanowanie nad pandemią koronawirusa do końca 2021 r. Jest jednak dużo wątpliwości dotyczących określenia grup priorytetowych. To powinny być dwie grupy osób. Po pierwsze, osoby, które walczą na pierwszej linii frontu z pandemią, które są niezbędne do funkcjonowania ochrony zdrowia: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i salowe, po drugie, osoby szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby: seniorzy i przewlekle chorzy.

I tutaj mam kilka konkretnych pytań do pana ministra. Czy w ramach etapu zero zostali zaszczepieni już wszyscy lekarze, pielęgniarki, ratownicy i salowe? Wiemy, że już ok. 600 tys. osób w Polsce zostało zaszczepionych, a liczba kluczowego personelu medycznego, który działa na pierwszej linii walki z pandemią, to 450 tys. osób.

Kolejne pytanie. Jak można było dopuścić do takiej sytuacji, że seniorzy stoją pod POZ-ami w kolejkach do rejestracji na szczepienie? Dlaczego nie wdrożono już 1 stycznia odpowiedniego systemu, który ustaliłby kolejność według kryterium wieku? Te kolejki seniorów pod POZ-ami to jest i będzie obraz wstydu i rozpaczy polskiego państwa, które nie umiało tego procesu dobrze zorganizować.

Kolejne pytanie. Czemu o kolejności szczepień decyduje lobby poszczególnych resortów w rządzie? Jakie przesłanki stoją za tym, aby już w etapie pierwszym razem z medykami, seniorami oraz przewlekle chorymi byli szczepieni prokuratorzy oraz służby mundurowe? Czy minister Ziobro jako prokurator generalny też będzie zaszczepiony?

Bardzo proszę o konkretne odpowiedzi na te pytania. Czekają na nie nie tylko posłowie i posłanki, ale przede wszystkim Polki i Polacy. To jest niezwykle ważne, by te odpowiedzi dziś usłyszeli. (Oklaski)