Czas wyjaśnić polski wątek #RussiaGate

Czas wyjaśnić polski wątek #RussiaGate

Informacja bieżąca w sprawie prowadzonej przez rządy PiS polityki prorosyjskiej.

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W kwietniu Europą wstrząsnęła afera Russiagate, pokazująca wpływ Rosji na partie skrajnej prawicy w Europie i finansowanie dezinformacji przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jednym z wątków tej afery było finansowanie przez Rosję portalu Visegrád Post, który miał czterech oficjalnych partnerów w Polsce: po pierwsze, tygodnik "Do Rzeczy"...

(Głos z sali: Uuu...)

...potem powiązany z nim portal Sovereignty.pl, a także stronę Kurier Plus należącą do Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka oraz Forum Ekonomiczne. I teraz garść faktów. Visegrád Post regularnie przedrukowywał angielskie wersje tekstów z "Do Rzeczy" oraz Kuriera Plus. Pod rządami PiS tygodnik "Do Rzeczy" był utrzymywany na kroplówce z reklam ze spółek Skarbu Państwa.

(Poseł Apoloniusz Tajner: Prawda.)

Wydająca Sovereignty.pl Fundacja Instytut Suwerenności i Dziedzictwa w Europie dostała w 2022 r. dotację z Funduszu Sprawiedliwości.

(Głos z sali: Ha, ha, ha!)

Z kolei Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka został (Dzwonek) powołany do życia ustawą z inicjatywy rządu PiS w 2018 r.

Panie Ministrze! Czy i kiedy odpowiednie służby zajęły się zbadaniem wątku afery Rusiagate i czy znana jest nam skala działań dezinformacyjnych Rosji za czasów rządów PiS? (Oklaski)

(Poseł Witold Zembaczyński: Brawo!)