Wysłuchanie publiczne w sprawie obywatelskiego projektu ustawy "Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt"

Wysłuchanie publiczne w sprawie obywatelskiego projektu ustawy "Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt"

Za nami wysłuchanie publiczne w sprawie obywatelskiego projektu ustawy "Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt"! Trwało ponad 7 godzin!

Do głosu zapisanych było blisko 200 osób. Do Sejmu z całej Polski przyjechali przedstawiciele organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, schronisk, samorządowcy, rolnicy i hodowcy oraz obywatele i obywatelki, którzy chcieli wyrazić swoje zdanie na temat tego projektu.

Na sali oczywiście nie zabrakło Zielonych! Od zawsze jesteśmy po stronie obywateli oraz zwierząt. Braliśmy udział w zbiórce ponad 500 000 podpisów i dzisiaj nie mogło nas zabraknąć w Sejmie. Wspólnie ze mną na wysłuchaniu obecne były:

Edyta Haduch ze Szklarskiej Poręby, która mówiła o problemie strzelania fajerwerkami w Karkonoszach

Elżbieta Talar - zootechniczka i współprzewodnicząca Zielonych w Krakowie, która wyraziła jasne poparcie dla konieczności nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Edyta Grabarczyk - rolniczka, która podkreśliła, że zwierzętom też należą się prawa i godne życie

Edyta Kempa – radna z Milanówka

Bardzo ważne było dla mnie wystąpienie Doroty Sumińskiej, która krótko i jasno powiedziała, że do zlikwidowania biznesu związanego z bezdomnością zwierząt potrzebne są 3 rzeczy: kastracja, znakowanie i edukacja. Wiele przedstawicielek schronisk czy organizacji pozarządowych także podkreślało te trzy konieczne działania.

Dyskusja przebiegła w kulturalny i konstruktywny sposób, co pokazuje, że mimo różnic możemy szukać wspólnych rozwiązań dla dobra zwierząt. Pojawiały się głosy krytyczne, ale nie zabrakło również hodowców popierających założenia projektu. Udowodniliśmy, że dialog jest możliwy!

Wielkie podziękowania dla przedstawicieli wnioskodawców: mec. Sary Balcerowicz oraz mec. Michała Gostkowskiego, którzy odpowiedzieli w końcowym wystąpieniu na część wątpliwości i pytań postawionych przez przedstawicieli hodowców, naukowców, organizacji społecznych, a także przychylili się do niektórych poprawek zaproponowanych podczas wysłuchania. Liczę na to, że obszerniejsza, pisemna odpowiedź wnioskodawców będzie podstawą do dalszych prac nad projektem w Nadzwyczajnej Komisji ds. Ochrony Zwierząt.

Ślicznie dziękuję wszystkim osobom, które wzięły udział w dzisiejszym wysłuchaniu publicznym! Tworzymy historię

Cieszę się, że mogłam w tym procesie odegrać aktywną rolę: zarówno poprzez obecność w komitecie inicjatywy ustawodawczej, zbieranie podpisów pod projektem, jak i pracę w Nadzwyczajnej Komisji ds. Ochrony Zwierząt oraz na dzisiejszym wysłuchaniu. Wysłuchanie publiczne pokazało, że warto rozmawiać i budować porozumienia ponad podziałami. Mamy dobrą bazę do stworzenia dobrej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt w X kadencji Sejmu RP.