W Sejmie o końcu epoki klatkowej

W Sejmie o końcu epoki klatkowej

Dziś odbyło się kolejne posiedzenie Podkomisji stałej do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, której jestem przewodniczącą. Rozpatrzyliśmy informację Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat zapowiadanego przeglądu unijnych przepisów o dobrostanie zwierząt i dotyczącego europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Koniec epoki klatkowej”

Wbrew obawom wielu osób Komisja Europejska kontynuuje prace nad odejściem od chowu klatkowego oraz zakazem hodowli zwierząt na futra na poziomie unijnym. Szczególną rolę odgrywa tu Komisarz ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt. Misją tego nowo utworzonego stanowiska jest wzmocnienie europejskiego systemu opieki zdrowotnej, promowanie zdrowia publicznego, a także dbanie o etyczne traktowanie zwierząt, poprzez łączenie tych kwestii w ramach strategii "One Health", skupionej na ścisłym związku między zdrowiem ludzi, zwierząt, roślin i środowiska. Zmiany dotyczące dobrostanu zwierząt zgodnie z intencją Komisji Europejskiej mają odbyć się w dialogu wszystkich zainteresowanych stron: branży rolno-spożywczej oraz organizacji prozwierzęcych, w oparciu o dane naukowe i wskaźniki ekonomiczne.

Dialog w tej sprawie jest bez dwóch zdań trudny, ale od momentu powołania Podkomisji stworzyłam parlamentarną przestrzeń do jego prowadzenia. Dziś taki trudny, ale merytoryczny, ponaddwugodzinny dialog udało nam się odbyć. W tym miejscu bardzo dziękuję zarówno przedstawicielom branży rolno-spożywczej, jak i Otwarte Klatki, Eurogroup for Animals i Compassion Polska za udział w tym dialogu. Dziękuję także Sekretarzowi Stanu Jackowi Czerniakowi i pracownikom Ministerstwa za przedstawioną informację i odpowiedzi na zadane pytania. Zmiany, o których rozmawiamy, staną się faktem, to już jest pewne. Wciąż jeszcze nie wiemy, w jakim tempie te zmiany nastąpią oraz na jakich warunkach. Jako Polska musimy być do tego gotowi. Dlatego poprosiłam Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o to, aby podjęto działania na rzecz przygotowania nas do negocjacji na poziomie unijnym poprzez przygotowanie opracowań naukowych i społeczno-gospodarczych, oceniających skutki wprowadzenia zakazu chowu klatkowego

To na pewno nie jest nasze ostatnie spotkanie na ten temat. Jestem pewna, że prowadząc konstruktywny i merytoryczny dialog, wspólnie przygotujemy polski sektor rolno-spożywczy na nadchodzące dobre zmiany dla dobrostanu zwierząt hodowlanych, zachowując przy tym bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju.