To byłoby marnowanie ważnych, unijnych środków na nieracjonalne działania

To byłoby marnowanie ważnych, unijnych środków na nieracjonalne działania

Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych (druki nr 1394 i 1415).

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Prawo i Sprawiedliwość przyzwyczaiło nas już do tego, że jest partią pełną hipokryzji. Specustawa o lasach, zwana też “Lex Izera”, jest tego sztandarowym przykładem.

Bo jak inaczej określić ustawę, zgodnie z którą wytniecie 1250 hektarów lasów w Jaworznie i Stalowej Woli, aby postawić fabrykę samochodów elektrycznych “Izera”? Jak inaczej określić uzasadnienie wycinki hektarów lasów “poprawą jakości powietrza”?

A szczytem Waszej dwulicowości jest to, że chcecie to sfinansować z unijnych pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Nie wierzę w przypadki - że w wysłanym przez Was do Brukseli KPO znalazł się zapis mówiący o inwestycji “wsparcie przygotowania terenów inwestycyjnych pod potrzeby inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki”, na którą chcecie przeznaczyć 300 milionów euro!  A jednocześnie, zaraz potem, do Sejmu wpływa projekt “Lex Izera”.

Panie Ministrze! Ja proszę o jasną deklarację na piśmie, że na planowaną wycinkę polskich lasów pod fabryki nie pójdzie ani jedno euro z unijnego Funduszu Odbudowy.

To byłoby marnowanie ważnych, unijnych środków na nieracjonalne działania. (Oklaski)