Tą jedną poprawką blokujecie rozwój energetyki wiatrowej na lądzie!

Tą jedną poprawką blokujecie rozwój energetyki wiatrowej na lądzie!

Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2938 i 2962).

Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! 2 tygodnie temu poprzez tę poprawkę o zmianie minimalnej odległości od wiatraków z 500 m na 700 m, która dosłownie została napisana na kolanie przez posła Suskiego, PiS pokazał, że nie chce rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Tylko szeroko konsultowana i zaakceptowana przez rząd, opozycję, samorządy, organizacje społeczne i branżowe odległość 500 m gwarantowała nowe megawaty z wiatru już w ciągu 2 lat. Ta zmiana odległości na 700 m jest tragiczna dla energetyki wiatrowej. Zamiast kilkunastu gigawatów przyniesie tylko kilka gigawatów mocy z wiatru i stanie się to za 10 lat, a nie za 2 lata.

Tą jedną poprawką blokujecie rozwój energetyki wiatrowej na lądzie, a być może także wypłatę środków z KPO. Nie idźcie tą drogą. Przestańcie walczyć z wiatrakami. Poprzyjcie złożoną przez Koalicję Obywatelską poprawkę przywracającą odległość 500 m. To właśnie ta odległość 500 m zapewni bezpieczeństwo energetyczne i tańsze rachunki za energię. Nie walczcie z (Dzwonek) wiatrakami. Uwolnijcie wiatraki. (Oklaski)