Sprawozdanie w sprawie utworzenia Przedstawicielstwa Biura ONZ do spraw Obsługi Projektów

Sprawozdanie w sprawie utworzenia Przedstawicielstwa Biura ONZ do spraw Obsługi Projektów

Sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Narodów Zjednoczonych w sprawie utworzenia Przedstawicielstwa Biura Narodów Zjednoczonych do spraw Obsługi Projektów w Warszawie, podpisanej w Nowym Jorku dnia 21 września 2023 r. (druki nr 276 i 456).

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Komisji Spraw Zagranicznych pragnę przedstawić sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a ONZ w sprawie utworzenia przedstawicielstwa Biura Narodów Zjednoczonych do spraw Obsługi Projektów w Warszawie.

Umowa, podpisana w Nowym Jorku 21 września 2023 r., zakłada stworzenie ram prawnych pozwalających na utworzenie i funkcjonowanie Przedstawicielstwa Biura Narodów Zjednoczonych do spraw Obsługi Projektów w Warszawie. Umowa zawiera regulacje niezbędne do skutecznego wypełniania funkcji przez przedstawicielstwo oraz reguluje status pomieszczeń przedstawicielstwa, urzędników, ekspertów wykonujących zadania dla biura i osób świadczących usługi.

Biuro Narodów Zjednoczonych do spraw Obsługi Projektów powstało w 1973 r. w celu ujednolicenia standardów dotyczących projektów i zamówień ONZ. Z inicjatywą zawarcia niniejszej umowy wystąpiło biuro na początku 2023 r. Rola przedstawicielstwa w Warszawie sprowadzałaby się w szczególności do wzmocnienia wsparcia udziału polskiego sektora prywatnego w realizacji projektów ONZ, w tym efektywnego ich udziału w zamówieniach publicznych ONZ oraz wdrażania projektów na rzecz odbudowy Ukrainy.

Komisja, otrzymawszy projekt od marszałka Sejmu dnia 29 marca, rozpatrzyła go na posiedzeniach w dniach 15 maja oraz 13 czerwca, jak i przeprowadziła w jego sprawie wysłuchanie publiczne dnia 13 czerwca. W tym wysłuchaniu publicznym uczestniczyli przedstawiciele i przedstawicielki Związku Ogólnopolskiego Projektantów i Inżynierów, miasta Rzeszowa, Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz United Nations Global Compact Network Poland. Zdaniem komisji ulokowanie w Warszawie przedstawicielstwa Biura Narodów Zjednoczonych do spraw Obsługi Projektów potwierdzi oraz poszerzy polskie zaangażowanie na rzecz wsparcia i odbudowy Ukrainy, a ponadto wzmocni wizerunek Rzeczypospolitej jako liczącego się europejskiego ośrodka międzynarodowego.

Wejście w życie umowy nie spowoduje istotnych skutków finansowych oraz spodziewany jest pozytywny wpływ umowy na sytuację gospodarczą polskich przedsiębiorstw i polski rynek pracy.

Komisja Spraw Zagranicznych po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu tego projektu ustawy na posiedzeniach w dniach 15 maja oraz 13 czerwca 2024 r. wnosi: Wysoki Sejm uchwalić raczy projekt ustawy z druku nr 276 bez poprawek. Dziękuję.