Prezentujemy projekt zakazu hodowli zwierząt na futra!

Prezentujemy projekt zakazu hodowli zwierząt na futra!

25 listopada przypada Światowy Dzień bez Futra. Data ta nie jest przypadkowa - na przełomie listopada i grudnia na fermach futrzarskich dochodzi do uboju, co oznacza śmierć kilku milionów zwierząt. Hodowla zwierząt na futra w Polsce jest wciąż możliwa. Co roku na fermach umiera 6 milionów zwierząt.

Były już dwie próby wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra - niestety, nieskuteczne. W 2017 roku oraz w 2020 roku, przy okazji Piątki dla Zwierząt.

Przewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz wraz z ekspertkami ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki przygotowała pierwszy projekt ustawy, który dotyczy tylko zakazu hodowli zwierząt na futra. Ten projekt to propozycja umowy społecznej, uwzględniającej głos wielu środowisk, w tym także hodowców, który wybrzmiał podczas senackiego wysłuchania przy procedowaniu “Piątki dla Zwierząt”.

Projekt ustawy zakończy cierpienie 6 milionów zwierząt rocznie, zakończy uciążliwości dla mieszkańców i mieszkanek okolic ferm futrzarskich, zmagających się na co dzień z odorem, plagą owadów, zanieczyszczeniem wód i powietrza, a także spadkiem cen nieruchomości. Ten projekt zapewni także odszkodowania dla hodowców oraz godne odprawy dla pracowników ferm.

Małgorzata Tracz - przewodnicząca Partii Zieloni, posłanka na Sejm: “Chcemy aby Polska dołączyła do grona 23 europejskich krajów, które już wprowadziły zakaz lub częściowe ograniczenie hodowli zwierząt na futra. Nasz projekt jest umową społeczną, jest dobry dla zwierząt, dobry dla mieszkańców w pobliżu ferm, dobry dla hodowców i dobry dla przedsiębiorców”.  

Angelika Kimbort - Otwarte Klatki, radczyni prawna:”Przewidujemy wygaszenie istniejących firm do dnia 1 stycznia 2027 roku. Hodowcy, którzy zdecydują się na wcześniejsze zakończenie działalności będą mogli liczyć na wyższe odszkodowania. Przewidujemy też bardzo prosty sposób ubiegania się o odszkodowania, hodowca uzyska odszkodowanie w trzy miesiące po złożeniu wniosku do ministra rolnictwa.”

Bogna Wiltowska - Otwarte Klatki:  "Jako strona społeczna reprezentujemy 70% Polek i Polaków, którzy są za zakazem hodowli zwierząt na futra. Teraz w listopadzie, kiedy obchodzimy Dzień bez futra na 400 fermach w Polsce trwa zabijanie zwierząt na futra.”

Mikołaj Jastrzębski - Fundacja Viva!: “Jako fundacja Viva od wielu lat wspieramy działania zmierzające do zakazu hodowli zwierząt przeznaczonych na futro w Polsce. W zeszłym roku, gdy okazało się że projekt “Piątki dla zwierząt” zyskał ponadpartyjne porozumienie, byliśmy najszczęśliwsi na świecie. Niestety z wymarzonego projektu nie zostało właściwie nic. Dlatego jesteśmy szczęśliwi, że pojawia się nowy projekt, wyekstrahowany z Piątki dla zwierząt. Zakłada wprowadzenie zakazu z odpowiednim okresem przejściowym o co postulowali hodowcy.”

Paweł Rawicki - Otwarte Klatki: ”Mamy nadzieję, że projekt zyska także poparcie hodowców. Wiemy, że od kilku lat branża przechodzi kryzys. Spadają ceny skór i wiele firm prowadzi działalność na skraju bankructwa.”

Transmisja z konferencji prasowej:

https://fb.watch/9veyeRTDT6/