Oddamy Odrze sprawiedliwość!

Oddamy Odrze sprawiedliwość!

Dziś w Sejmie odbyło się bardzo ważne posiedzenie połączonych Komisji Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.

Posłowie i posłanki oraz przedstawiciele i przedstawicielki strony społecznej zjechali się do Warszawy uzyskać od rządu odpowiedzi na liczne pytania związana z tą katastrofą. Niestety, odpowiedzi na nie nie usłyszeliśmy...

Z czterech zaproszonych ministrów nie pojawił się żaden, wysyłając na posiedzenie w zastępstwie wiceministrów, którzy swoim karczemnym zachowaniem próbowali zerwać jej prace. Przedstawione przez rząd informacje jedynie utrwalają obraz niemocy państwa w obliczu katastrofy oraz pokazują, że ten rząd chce całą sprawę wyciszyć lub zrzucić na samorządy!

Sama próbowałam dowiedzieć się od wiceministra Gróbarczyka, który nadzoruje gospodarkę wodną w rządzie, dlaczego nie zadziałały Międzynarodowe Plany Ostrzegawczo-Alarmowe oraz Plany awaryjne. Zapytałam się również o listę zakładów przemysłowych i oczyszczalni ścieków, które zgodnie z powyższymi planami mogły być potencjalnymi trucicielami. Zaapelowałam również o jak najszybsze przystąpienie do renaturyzacji Odry oraz odstąpienie od dalszych planów jej kanalizacji.

Właśnie wątek renaturyzacji Odry i odstąpienie od planów zamienienia jej w wodną autostradę był bardzo obecny w ważnych głosach ekspertów i ekspertek Czas na Odrę, Koalicji Ratujmy Rzeki oraz Koalicji Klimatycznej.

Odra może odżyć, jeśli damy jej na to czas i przestrzeń, ograniczając naszą ingerencję, czego bardzo chce rząd Zjednoczonej Prawicy.

W sprawie katastrofy ekologicznej dalej mamy więcej pytań niż odpowiedzi, ale nie odpuścimy tej sprawy.

W najbliższym dniach i tygodniach będziemy zbierać informacje, aby pozyskać pełen obraz zaniedbań władzy w tej sprawie.

Oddamy Odrze sprawiedliwość!