Legalna Aborcja. Bez kompromisów

Legalna Aborcja. Bez kompromisów

Dnia 6 sierpnia o godz. 12:00 odbyła się konferencja prasowa inaugurująca rozpoczęcie zbiórki podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą “Legalna Aborcja. Bez kompromisów” z udziałem Małgorzaty Tracz - posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczącej Partii Zieloni, Anny Kowalczyk-Derlęgi - przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Jolanty Niezgodzkiej - przedstawicielki Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet oraz radnej Rady Miejskiej Wrocławia, Marty Stożek - przedstawicielki Partii Razem oraz Katarzyny Lubinieckiej-Różyło i Bartłomieja Ciążyńskiego - przedstawicieli Nowej Lewicy.

- Dziś we Wrocławiu rozpoczynamy oficjalnie zbiórkę podpisów pod projektem “Legalna Aborcja. Bez kompromisów”. Natomiast w tym całym procesie nie chodzi tylko i wyłącznie o zbiórkę podpisów. Nasza akcja ma szerszy kontekst. Każdy podpis pod projektem będzie deklaracją. Każdy podpis stanowi aprobatę dla Polski XXI wieku. Każdy podpis jest deklaracją dla przystąpienia Polski do państw cywilizacji świata, a nie zaścianka krajów wyznaniowych. Co najważniejsze, każdy podpis jest odpowiedzią, czy jesteśmy za, czy przeciwko podstawowym prawom człowieka - otworzyła konferencję posłanka Małgorzata Tracz z Partii Zieloni.

- Ogólnopolski Strajk Kobiet powstał w wyniku prób zaostrzenia już i tak barbarzyńskiej ustawy dotyczącej aborcji w Polsce. Wszystkie nasze dotychczasowe działania - wcześniejsze zbiórki podpisów pod ustawą “Ratujmy Kobiety”, protesty, które odbywały się w całej Polsce - sprawiły, że ze społecznego poparcia, które wynosiło trzydzieści parę procent, obecne poparcie obywatelek i obywateli dla legalnej, bezpiecznej aborcji wynosi 70% - przypomniała Anna Kowalczyk-Derlęga z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

- Polki i Polacy chcą liberalizacji prawa aborcyjnego, co wynika z badań. Nie ma innej drogi niż liberalizacja prawa aborcyjnego. Legalna aborcja do 12 tygodnia to europejski standard, którego oczekują Polki: pełni praw reprodukcyjnych oraz prawo do decydowania o sobie i o swoim ciele. Dlatego ten projekt jest tak ważny - mówiła radna Rady Miejskiej Wrocławia, Jolanta Niezgodzka ze Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet.

- Znowu będziemy zbierać podpisy, bo robimy to nie pierwszy raz. Będziemy bardzo się starać o to, aby nasza praca przełożyła się na uznanie przez posłów, że połowa naszego społeczeństwa to ludzie, którym należy się szacunek i prawa człowieka. Zapraszamy od poniedziałku na nasze regularne dyżury na ulicy Świdnickiej, przy poczcie do składania podpisów lub przynoszenia nam podpisanych kart od godziny 16:00 do 18:00. Będziecie znowu nas tam spotykać, bo my się nie poddamy, dopóki prawo w Polsce nie będzie uznawać kobiet i osób potrzebujących aborcji za ludzi -  powiedziała Marta Stożek z Partii Razem.

- Każdy podpis pod projektem naszej ustawy jest ważny. Bo każdy głos w obronie wolności kobiet w Polsce jest ważny. Dlatego chciałabym przypomnieć, czym stoi ta ustawa. Przede wszystkim, chodzi o to, aby zagwarantować prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w niektórych przypadkach - nawet po 12. tygodniu. Chodzi o to, aby każda kobieta mogła skorzystać z możliwości przerywania ciąży w sposób najbardziej nowoczesny i zgodny ze standardami. Chodzi także o to, aby ujednolicić procedurę przerywania ciąży we wszystkich placówkach medycznych. Żeby ograniczyć klauzulę sumienia, która pozwala lekarzom postępować niezgodnie z prawem. Żądamy także depenalizacji aborcji - nikt nie może zostać skazany na karę pozbawienia wolności za pomoc lub przeprowadzenie zabiegu. Chcemy również rozszerzenia programu badań prenatalnych. To podstawowe założenia naszego projektu - przedstawiła Katarzyna Lubiniecka-Różyło z Nowej Lewicy.

- Gdy ta ustawa przejdzie później do głosowania w Parlamencie - a jestem przekonany, że tak się prędzej czy później stanie - będzie swoistym testem dla polityczek i polityków opozycji demokratycznej. Testem, w którym muszą oni odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie - czy jesteś za prawami kobiet, za prawami reprodukcyjnymi kobiet, za - po prostu - prawami człowieka? - podsumował Bartłomiej Ciążyński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia oraz przedstawiciel Nowej Lewicy.

Następnie przedstawicielki i przedstawiciele partii politycznych oraz stowarzyszeń obecni na konferencji prasowej złożyli pierwsze podpisy pod projektem ustawy. Na zakończenie, posłanka Małgorzata Tracz zaprosiła do śledzenia informacji dotyczących zbiórki oraz składania podpisów.

Legalna Aborcja. Bez kompromisów
10 new photos added to shared album