Konferencja „Przyszłość polskiego rolnictwa – Konieczne zmiany”

Konferencja „Przyszłość polskiego rolnictwa – Konieczne zmiany”

Dziś w Sejmie odbyła się konferencja „Przyszłość polskiego rolnictwa – Konieczne zmiany”, współorganizowana przez Parlamentarny Zespół ds. Środowiska, Energii i Klimatu, któremu przewodniczę oraz Koalicję Żywa Ziemia, w której wzięło udział ponad 80 osób stacjonarnie i online.

W czasie konferencji dyskutowaliśmy na wiele kluczowych tematów dla polskiego rolnictwa, takich jak:

  • Wyzwania i problemy naszego systemu produkcji żywności
  • Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027
  • Problemy w produkcji roślinnej
  • Woda, a raczej jej brak
  • Różnorodność biologiczna w rolnictwie
  • Problem ekspansji ferm przemysłowych

W dyskusji stanęliśmy przed pytaniem, czym tak naprawdę jest bezpieczeństwo żywnościowe. Eksport mięsa i import wody, do czego prowadzi nas obecna polityka? Czy też krótkie łańcuchy dostaw i wzmacnianie rolnictwa stawiającego na wysoką jakość produkowanej żywności? To są problemy i wyzwania stojące przed polskim rolnictwem, dla których musimy poszukiwać rozwiązań.

Dla nas jako Zielonych jest jasne, że dziś priorytetem musi być zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego naszemu krajowi. Aby tego dokonać, potrzebujemy mądrych decyzji, które jasno wzmocnią polskie rolnictwo jako producenta zdrowej żywności, o bardzo wysokiej jakości, a nie będą wspierać ekspansję ferm przemysłowych niosących ze sobą tylko smród, krew i łzy oraz tanią śmieciową żywność.

Polskie rolnictwo potrzebuje kapitalnego remontu i obiecuję, że na jego rzecz dalej będę działać jako pomost pomiędzy światem polityki a organizacjami pozarządowymi i branżowymi oraz ekspertami i ekspertkami.

Bardzo dziękuję wszystkim prelegentom i prelegentkom za udział i mądrą dyskusję. Bardzo dziękuję Justynie Zwolińskiej z Koalicji Żywa Ziemia za inicjatywę zorganizowania takiej konferencji. Do zobaczenia!

Przyszłość polskiego rolnictwa – Konieczne zmiany
28 new items added to shared album