Jaka ma być rola myśliwych w systemie ochrony ludności i obrony cywilnej?
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (druk nr 664).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam kilka uwag i pytań dotyczących specjalnego statusu Polskiego Związku Łowieckiego wśród podmiotów ochrony ludności. Polski Związek Łowiecki jest zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych, które prowadzą gospodarkę łowiecką. Do tej pory w historii nie wykonywał zadań w zakresie ochrony ludności i ochrony cywilnej. Osoby, które takie zadania chcą wykonywać, prędzej zapisują się do OSP, GOPR, WOPR czy Wojsk Obrony Terytorialnej, a nie do PZŁ.
Moje pierwsze pytanie jest takie: Czy nie lepszym rozwiązaniem, w dodatku bez konieczności zmiany Prawa łowieckiego, byłoby dodanie PZŁ do katalogu podmiotów, z którymi organy ochrony ludności mogą zawierać porozumienia o współpracy w wykonywaniu zadań ochrony ludności?
Druga sprawa - i chcę, żeby to mocno wybrzmiało - to badania lekarskie, dla myśliwych zresztą bezpłatne, które są zawarte w tym projekcie ustawy, w żaden sposób nie (Dzwonek) zastąpią okresowych badań lekarskich i psychologicznych, których chce 90% społeczeństwa. (Poseł Andrzej Śliwka: Jakieś referendum?)
Trzecia rzecz. Według projektu tylko dla myśliwych te badania lekarskie i ubezpieczenia będą bezpłatne, a nie obejmą one innych organizacji społecznych: Polskiego Czerwonego Krzyża, harcerzy, skautów. Czy to nie jest dyskryminujące dla innych organizacji? Dlaczego tylko PZŁ ma mieć je bezpłatne? Bardzo proszę o odpowiedź na te pytania, jak się nie uda na mównicy, to na piśmie, i o rozważenie zmian w tej materii. (Oklaski)