Interwencja w sprawie wyposażenia aptek w czasie pandemii

Interwencja w sprawie wyposażenia aptek w czasie pandemii

Interwencja poselska do Łukasza Szumowskiego - Ministra Zdrowia w sprawie pilnie potrzebnej zmiany przepisów dotyczących wyposażenia lokali aptecznych poprzez wprowadzenie obowiązku zabezpieczenia strefy personelu fachowego.

Do: Łukasz Szumowski - Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze!

Działając na podstawie art. 20 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (tj. Dz.U. 2018 poz. 1799, z późn. zm.), zwracam się do Pana z interwencją ws. pilnie potrzebnej zmiany przepisów dotyczących wyposażenia lokali aptecznych poprzez wprowadzenie obowiązku zabezpieczenia strefy personelu fachowego. Bezpieczeństwo pracowników aptek, mających ciągły kontakt z osobami chorymi, w tym z pacjentami leczącymi się na schorzenia zakaźne, powinno być priorytetem. Dotyczy to nie tylko sytuacji pandemii, z jaką mamy teraz do czynienia, ale codziennej pracy farmaceutów.

W obecnym czasie niezbędne jest przywrócenie obligatoryjnego montażu szyb ochronnych przy stołach ekspedycyjnych w aptekach oraz punktach aptecznych, które zabezpieczałyby pracowników, tj. magistrów farmacji i techników farmacji, przed infekcjami przenoszonymi drogą kropelkową.

Należy usprawnić również system wentylacji tak, aby izba ekspedycyjna oraz pomieszczenia personelu były właściwie oczyszczane z zanieczyszczeń, szczególnie w lokalach z dużą rotacją, np. usytuowanych w galeriach handlowych, przychodniach zdrowia oraz dworcach.

Popieram również apel Związku Zawodowego Techników Farmacji, który wystąpił o dokonanie zmian w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, czyli wprowadzenie szyb ochronnych oddzielających klientów od personelu.

Pod wpływem mody zalecającej bezpośredni kontakt, wymogów marketingu otwarcia się na potrzeby innych, wiele aptek zrezygnowało ze stosowania szyb ochronnych, jednak ze stratą dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników służby zdrowia. Dlatego należy to jak najszybciej zmienić, zwłaszcza teraz w obliczu pandemii koronawirusa.

Życie i zdrowie pracowników aptek jest teraz równie mocno narażone w ich codziennej pracy, co pracowników służby zdrowia. Pracownicy aptek są grupą ryzyka w czasie pandemii koronawirusa ze względu na ich bezpośredni kontakt z osobami chorymi, w tym potencjalnie na koronawirus SARS-CoV-2.

Dlatego raz jeszcze zwracam się z interwencją o pilne zmiany w przepisach wyposażenia lokali aptecznych, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo ich pracowników w czasach obecnej pandemii.

Z poważaniem,
Małgorzata Tracz

Załączniki:

  1. Odpowiedź Podsekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia (PLO.050.14.2020.AR)