Interwencja w sprawie komisyjnego pobrania próbek kruszywa z żużla hutniczego LRC
Interwencja poselska skierowana do Wojciecha Błońskiego - Wójta Gminy Długołęka, Michała Cioska - Kierownika Wydziału Remontów i Inwestycji Gminy Długołęka oraz Urzędu Gminy Długołęka w sprawie komisyjnego pobrania próbek kruszywa z żużla hutniczego LRC.
Do: Wojciech Błoński - Wójt Gminy Długołęka, Michał Ciosek - Kierownik Wydziału Remontów i Inwestycji Gminy Długołęka, Urząd Gminy Długołęka
Szanowni Państwo!
Działając na podstawie art. 20 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (tj. Dz.U. 2018 poz. 1799, z późn. zm.), zwracam się z interwencją poselską dotyczącą komisyjnego pobrania próbek kruszywa z żużla hutniczego LRC wykorzystywanego do budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia celem dodatkowego przeprowadzenia ewentualnych badań.
Do mojego biura poselskiego zwrócili się mieszkańcy i mieszkanki Kiełczowa
zaniepokojeni wykorzystywaniem na trwającej budowie Wschodniej Obwodnicy Wrocławia kruszywa z żużla hutniczego LRC. W szczególności zaniepokojeni są tym, że kruszywo zostało wykonane z żużla hutniczego z Siechnic. Mają obawy, że kruszywo może zawierać chrom w ilości prawie 5-krotnie przekraczającej wartości graniczne. Potwierdzać to mają dwa niezależne od siebie badania wykonane na zlecenie mieszkańców i mieszkanek Kiełczowa oraz Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Unia.
Chrom jest metalem ciężkim, mogącym przenikać do wód gruntowych, a budowa
obwodnicy według planów będzie przebiegać m.in. przez obszar Natura 2000 oraz w odległości 500 m od ujęcia wody pitnej w Śliwicach, dostarczającego wodę znacznej części mieszkańców Gminy Długołęka. Z tego względu zaniepokojeni mieszkańcy i mieszkanki Kiełczowa postulowali komisyjne pobranie, przy udziale wszystkich zainteresowanych stron, wielu reprezentatywnych i randomizowanych prób kruszywa oraz zlecenie ich badania do niezależnych laboratoriów. Takie badanie pozwoliłoby uzyskać obiektywny wynik i ostatecznie wyjaśnić jakość kruszywa, co powinno być w interesie wszystkich zaangażowanych stron.
Wśród materiałów, które zostały nam przesłane przez zaniepokojonych mieszkańców i mieszkanki Kiełczowa, znajdowało się pismo Inżyniera Kontraktu Pana Sebastiana Kijasa z 16 marca 2021 roku skierowane do kierownika Wydziału Remontów i Inwestycji Gminy Długołęka Pana Michała Cioska, w którym padła następująca deklaracja:
“- w piśmie [4] Wykonawca zgodnie z deklaracją Dostawcy zgłasza gotowość do komisyjnego pobrania próbek celem dodatkowego przeprowadzenia ewentualnych badań. W przypadku wyrażenia woli wykonania takiego dodatkowego badania przez gminę Długołęka proszę informacje, w celu ustalenia dogodnego terminu dla wszystkich stron. Na wniosek Głównego Wykonawcy prosimy o przedstawienie, które laboratorium miałoby wykonać badanie. Inżynier rekomenduje wybranie wspólnie niezależnego laboratorium, w celu uniknięcia dalszych sporów, a wyniki przeprowadzonego arbitrażu stanowiłyby podstawę do rozwiązania powstałych wątpliwości”.
Powyższa deklaracja Inżyniera Kontraktu, Wykonawcy i Dostawcy o gotowości
do komisyjnego pobrania próbek celem dodatkowego przeprowadzenia ewentualnych badań jest wyjściem naprzeciw postulatom sformułowanym przez zaniepokojonych mieszkańców i mieszkanki Kiełczowa. Oferta przeprowadzenia dodatkowego badania została skierowana do Gminy Długołęka. Jak dowiedzieli się pracownicy mojego biura poselskiego w rozmowie telefonicznej z Panem Michałem Cioskiem, kierownikiem Wydziału Remontów i Inwestycji Gminy Długołęka w dniu 6 kwietnia 2021 roku, Gmina Długołęka przyjęła tę ofertę i prowadzi właśnie starania mające na celu przeprowadzenie komisyjnego pobrania próbek oraz dodatkowych badań kruszywa.
Mając powyższe na uwadze, zwracam się z prośbą o potwierdzenie powyższych
informacji o przystąpieniu Gminy Długołęka do przeprowadzenie komisyjnego pobrania próbek i dodatkowych badań kruszywa oraz o odpowiedź na poniższe pytania:
- W jakim terminie i miejscu odbędzie się komisyjne pobranie próbek kruszywa?
- Jaka akredytowana firma została wybrana do komisyjnego pobrania próbek kruszywa?
- Czy do komisyjnego pobrania próbek kruszywa zostaną dopuszczeni przedstawiciele strony społecznej: zaniepokojeni mieszkańcy i mieszkanki Kiełczowa, sołtysi i sołtyski wsi, przy których ma przebiegać Wschodnia Obwodnica Wrocławia, radni i radne Gminy Długołęka oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych?
- Jakie akredytowane i niezależne laboratorium zostało wybrane do badania pobranych komisyjnie próbek kruszywa?
- W jakim terminie możemy się spodziewać wyników badania pobranych komisyjnie próbek kruszywa? Czy wyniki zostaną opublikowane do publicznej wiadomości?
- Czy do czasu otrzymania wyników badania obranych komisyjnie próbek kruszywa Gmina Długołęka będzie się domagać wstrzymania przewożenia kruszywa z żużla hutniczego LRC na teren budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia?
Przypominam, że zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (tj. Dz.U. 2018 poz. 1799, z późn. zm.) organy i jednostki, wobec których poseł podjął interwencję, są obowiązane najpóźniej w ciągu 14 dni powiadomić posła o stanie rozpatrywania sprawy i w terminie uzgodnionym z posłem ostatecznie ją załatwić.
Bardzo proszę również o bieżące informowanie mnie o przebiegu wyżej wymienionej sprawy. Mam nadzieję, że niezwłocznie przeprowadzone komisyjne pobranie próbek kruszywa oraz ich dodatkowe badanie pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości mieszkanek i mieszkańców Kiełczowa.
Z poważaniem,
Małgorzata Tracz
Załącznik: