Interwencja poselska w sprawie planowanej wycinki około 800 drzew w Lublinie
Szanowny Panie Prezydencie! Szanowny Panie Marszałku!
Działając na podstawie art. 20 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (tj. Dz. U. 2018 poz. 1799, z późn. zm.), zwracam się z interwencją poselską w sprawie planowanej wycinki około 800 drzew na terenie miasta Lublina.
Zwrócili się do mnie mieszkańcy i mieszkanki Lublina zaniepokojeni planami wycinki około 800 drzew przez firmę Polska Spółka Gazownictwa w Lublinie. Jak wynika z przeprowadzonych przeze mnie ustaleń, obowiązujące przepisy prawa precyzują, że minimalna odległość korzeni drzew od rurociągu powinna wynosić 2-3 metry, ale stosuje się tę odległość przy projektowaniu, budowie i przebudowie sieci gazowej. W opinii mieszkańców i mieszkanek żadna z tych sytuacji obecnie nie zachodzi oraz nie przeprowadzono też badań, które uzasadniałyby wycinkę drzew ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa publicznego.
W dobie postępującej zmiany klimatu zachowanie jak największej ilości drzew w miastach jest kluczowe dla poprawy jakości powietrza, redukcji poziomu hałasu, retencji wody oraz zapewnienia przyjaznego mikroklimatu. Drzewa dają chłód latem, a zimą skuteczną barierę przed wiatrem.
Przyłączam się do apelu mieszkańców i mieszkanek Lublina o zatrzymanie procesu wycinek drzew w Lublinie, przeprowadzenia szczegółowych badań dotyczących zagrożeń, a – w przypadku stwierdzenia miejsc newralgicznych – zastosowania metod innych niż wycinka.
Jak największa ilość drzew w mieście to gwarancja lepszego poziomu życia dla mieszkańców i mieszkanek.
Z wyrazami szacunku,
Małgorzata Tracz
Posłanka na Sejm RP