Interpelacja nr 5120 w sprawie ochrony wilka w Polsce
Interpelacja poselska do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie ochrony wilka w Polsce.
Szanowny Panie Ministrze,
25 września br. na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej polski rząd poparł propozycję zmniejszenia poziomu ochrony wilków. Obywatelki, obywatele, eksperci oraz organizacje pozarządowe wyrażają sprzeciw wobec tej decyzji. Osłabienie ochrony wilka w Konwencji Berneńskiej doprowadzić może do obniżenia statusu ochronnego wilka w całej Europie. W konsekwencji, możliwe będą odstrzały redukcyjne jednego z najcenniejszych przyrodniczo gatunków. Polska słynie z ochrony wilków, a jak wynika z badań przeprowadzonych przez ośrodek Savanta, 73% obywatelek i obywateli naszego kraju opowiada się za ścisłą ochroną tego gatunku. Objęcie wilka specjalną ochroną gatunkową pozwoliło temu gatunkowi się odbudować. Nie możemy tego zaprzepaścić.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
- Biorąc pod uwagę, że populacje wilka wciąż nie osiągnęły dobrego stanu ochrony, jakimi argumentami kierował się rząd, podejmując decyzję o zagłosowaniu za zmniejszeniem poziomu ochrony wilków w Konwencji Berneńskiej?
- Czy w konsekwencji zmniejszenia poziomu ochrony wilków, przepisy krajowe zostaną zmienione i czy rząd pozwoli na odstrzały redukcyjne na terenie naszego kraju?
Z poważaniem
Małgorzata Tracz
fot. Musicaline, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons