Ile pieniędzy wydały spółki Skarbu Państwa na tę kampanię oszczerstw?
Pytania w sprawach bieżących. Pytanie nr 355 w sprawie ogólnopolskiej, antyunijnej kampanii Polskich Elektrowni - inicjatywy kontrolowanych przez Skarb Państwa wytwórców energii elektrycznej.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Od kilku tygodni jesteśmy świadkami pierwszej od czasów wstąpienia Polski do Unii Europejskiej otwarcie antyunijnej kampanii w przestrzeni publicznej. Na ulicach polskich miast, w radiu, w telewizji, w Internecie, w prasie, a nawet na naszych skrzynkach mailowych widzimy polexitową reklamę finansowaną przez spółki Skarbu Państwa, bo przecież za tą kampanią stoją Polskie Elektrownie, czyli Tauron, Enea, PGE, PGNiG. Ta antyunijna kampania wejdzie do kanonu przykładów kłamstw i manipulacji, bo to jest manipulacja, która ma wmówić ludziom, że 60% ceny na ich rachunkach za prąd to jest wina polityki klimatycznej Unii Europejskiej.
(Poseł Barbara Dziuk: Bo tak jest.)
A prawda jest taka, że koszt emisji CO2 to 20% ceny energii, a do tego w 100% trafia do budżetu państwa. Tylko za waszych rządów było to blisko 60 mld zł, z czego 50% powinno było być wykorzystane na sprawiedliwą transformację i na walkę z kryzysem klimatycznym. A wy co robicie? Wy przejadacie te pieniądze, a winę zrzucacie na politykę klimatyczną Unii Europejskiej. To brak transformacji energetycznej jest przyczyną windowania cen energii. To energetyka oparta na węglu powoduje wysokie koszty energii.
Panie Ministrze! Proste pytania. Ile pieniędzy wydały spółki Skarbu Państwa na tę kampanię oszczerstw? Czy minister Sasin wiedział o tej planowanej kampanii? (Dzwonek) Być może ją opiniował czy zatwierdzał. Czy to jest kampania wymierzona, ukierunkowana na wyjście Polski z Unii Europejskiej? Jeśli tak, to minister Sasin ponosi za to polityczną odpowiedzialność. (Oklaski)