Czas uwolnić potencjał naszych rolników i przedsiębiorców

Czas uwolnić potencjał naszych rolników i przedsiębiorców

15. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (druk nr 1699).
16. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o konopiach włóknistych (druk nr 1700).
17. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1701).

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiona dziś przez posłankę Urszulę Zielińską ustawa o konopiach włóknistych jest wielką szansą dla polskiej gospodarki, dla polskiego rolnictwa. Polska branża konopna rośnie w siłę i już w 2025 r. może osiągnąć wartość 5 mld zł. Konopie są stosowane w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, a także w produkcji odzieży czy w budownictwie. Ustawa zakłada liberalizację przepisów związanych z ich uprawą, poziomem THC i katalogiem zastosowań. Może przynieść korzyści całej osłabionej kryzysem pandemicznym gospodarce.

Idąc w kierunku liberalizacji prawa i walki ze zbędną biurokracją, mamy wielkie szanse na stworzenie silnej i liczącej się na świecie polskiej branży. A warunki do uprawy konopi siewnej mamy świetne oraz mamy bogate tradycje tej uprawy. Jedyne, co musimy (Dzwonek) zrobić, to ją wykorzystać i uwolnić potencjał naszych rolników i przedsiębiorców.

I tutaj swoje pytania skieruję do przedstawicieli ministerstw. Słyszeliśmy stanowisko klubu Prawa i Sprawiedliwości. Chciałabym zapytać przedstawicieli ministerstw, czy być może zmienią państwo zdanie, wezmą pod uwagę to, jakie korzyści dla gospodarki może przynieść ten projekt ustawy, a także projekt ustawy posłanki Matysiak o marihuanie leczniczej, rozważą to państwo dla dobra ludzi i dla dobra polskiej gospodarki. (Oklaski)